Proč na dovolenou do Maroka?
Dovolená v západoafrické zemi Maroko zatím není mezi českými turisty příliš známá. Spousta z nich považuje Maroko za poněkud exotickou destinace a tudíž ne úplně vhodnou ke klasickým prázdninovým zájezdům k moři.
Nejen, že se Maroko nachází na samém západě afrického kontinentu, ale je současně nejzápadnějším okrajem arabského světa. To vyjadřuje i název země samotné, který má slovní základ v arabském spojení Al-Maghrib Al-Aksa. V překladu znamenají tato slova nejvzdálenější západ a vyjadřují geografickou pozici Maroka vůči dalším orientálním zemím.
Vzhledem ke své poloze, kdy je to ze severního Maroka jen asi 15 kilometrů přes gibraltarskou úžinu do Evropy, a současně se země nachází pod arabským vlivem, bylo Maroko vždy zajímavou směsicí evropských a orientálních vlivů, a pro jednotlivé kultury styčným bodem. V nedávné historii bylo Maroko francouzskou kolonií. Francouzské vlivy jsou zde patrné, a to hlavně v přímořských oblastech, až do dnešních dnů. Maroko svou nezávislost totiž získalo až v roce 1956.
Lákadla Maroka
Dovolená v Maroku patří k jedinečným zážitkům už jen proto, že charakteristiku této zajímavé země utváří tři zásadní elementy. V první řadě je to Atlantský oceán. Ten na severovýchodě země střídá Středozemní moře. Dále pak jedno z největších afrických pohoří Atlas, které do Maroka zasahuje. V neposlední řadě pak podnebí a počasí v Maroku zásadně ovlivňuje též největší poušť na světě Sahara.
Pohoří Atlas na marockém územím dosahuje výšky přes 4.000 metrů. Nejvyšší horou je Djabal Tubkal, jež se šplhá do výšky 4167 metrů nadmořskou hladinu. Maroko je tedy zajímavou destinací pro všechny turisty, kteří si pod pojmem aktivní dovolená představují zejména vysokohorskou turistiku a poznávání nových oblastí.
Historie
Maroko má za sebou až neuvěřitelně bohatou historii. A tak se tady bude dovolená líbit i jedincům, kteří se zajímají o počátky lidské civilizace. O vládu nad touto oblasti Afriky se střídala během historie spousta národů a říší. Původně zde vládne Féničané, které potom vystřídali Kartaginci. Když bylo Kartágo necelých 200 let před Kristem poraženo římskou říší, vládu nad Marokem získali Římané. Marocké území pak ještě několikrát změnilo svého vládce. Někdy na přelomu sedmého až osmého století našeho letopočtu sem pronikli Arabové. Později se stalo Maroko kolonií Španělska a později Francie. Francouzi opustili tuto zemi až teprve v roce 1956, kdy získalo Maroko nezávislost.
Podnebí v Maroku
Maroko je zajímavé už jen proto, že se mohou turisté v této zemi setkat s velmi významnými klimatickými rozdíly. Ty jsou ovlivňováyn již zmiňovanými faktory. Na severu a západě Maroka panuje subtropické podnebí, jež je velmi podobné oblíbeným letním letoviskům na pobřeží Středozemního moře. Léta jsou tu teplá a poměrně suchá. Naopak během zimy přichází dostatek srážek. Studený mořský proud, který nese název podle nedalekých Kanárských ostrovů, má velký vliv na příbřežní oblasti. Ty v létě ochlazuje a v zimě částečně ohřívá. Během léta dosahují teploty podél pobřeží hodnot kolem pětadvaceti stupňů. V zimním období je pak teplota asi o 10 stupňů nižší.
Zajímavé je klima ve vnitrozemí. Ačkoliv se Maroko nachází v Africe a na úrovni Kanárských ostrovů, v pohoří Atlas je statisticky více než 100 dnů do roka, kdy se teplota nevyšplhá ani nad bod mrazu. Jižně od pohoří Atlas, které už není ovlivňováno těmito horami, je pak marocké území vystaveno vlivům Sahary. Teplota zde během léta dosahuje bez problémů hodnoty čtyřiceti stupňů Celsia.
Agadir
Pro většinu turistů znamená dovolená v Maroku pobyt v letovisku Agadir. To se nachází na jihozápadním pobřeží, asi 500 kilometrů od známého přístavu Casablance. A stejně jako Casablanca, je i Agadir velmi důležitým přístavním městem tohoto marockého regionu. Trvale tu žije téměř 700 tisíc obyvatel. Výhodou pro turisty, pro něž byla dovolená v Maroku volbou, jak prožít svůj čas volna a odpočinku, je skutečnost, že je tady v provozu mezinárodní letiště. Jejich dovolená tak nezačíná několikahodinovým transferem z letiště k hotelu.
Agadir není typickým arabským městem. I v současnosti jsou zde patrné vlivy Evropanů a to zejména Francouzů. Většina zdejších památek byla bohužel zničena během zemětřesení v roce 1960. To postihlo i zdejší pevnost, jež měla chránit přístav. Nově postavené budovy mají jasně evropské vlivy a turisté se zde budou cítit jako v nějaké z evropských destinací. Letní dovolená u moře Agadiru je v současnosti lákavá hlavně kvůli zdejším plážím. Ty obvykle mají písečný povrch a jen mírný vstup do moře.
Ta nejdelší se nachází jižně od agadirského přístavu a táhne se v délce téměř pěti kilometrů až ke zdejšímu golfovém hřišti. Letní dovolená v tomto letovisku je tak atraktivní i pro hráče tohoto aristokratického sportu. Ti se tak nebudu muset vzdávat své oblíbené kratochvíle ani během pobytu na území Maroka.
Koupání a pláže v Agadiru
Hlavní pláž je po necelých 5 kilometrech přerušena ústím řeky Oued Sous a pak pokračuje dále na jih v délce dalších několika kilometrů. Tato oblast ovšem zatím není turisticky příliš využívaná a podal pláže zatím nebylo postaveno mnoho hotelů. Moderní výstavba je však plánována a v budoucnu by mělo být možné strávit dovolenou i v této oblasti.
Několik menších pláží s písečným povrchem a také pozvolným vstupem do moře se nachází severně od letoviska Agadir, nedaleko obce Anza. I tady již bylo postaveno několik hotelů. Vzhledem ke členitosti pobřeží se tady bude dovolená líbit turistům, kteří tráví svůj čas u moře raději na menších plážích, ukrytých v zálivech mezi skalisky, a nevyhledávají opalování na dlouhých plážích se spoustou dalších turistů.
Letní dovolená u moře v Maroku, a zejména v letovisku Agadir, je vhodná i pro celé rodiny s dětmi. Mírný vstup do moře ze zdejších plážích je ideálním místem, kde si mohou průzračně čisté vody Atlantiku užít i malé děti a také neplavci.